Imię:
Nazwisko:
Język:
 polski
 angielski
 niemiecki
 francuski
 czeski
 rosyjski
 włoski
 hiszpański
Płeć:

Anna Samusionek

Zawód:
Aktorka
Wiek:
52 lat
Język:
polski
Anna Samusionek (38lat) urodzona w sercu Warmii i Mazur, czyli Olsztynie ukończyła  Akademię Teatralną w Warszawie. Już na czwartym roku grała na deskach Teatru Małego w Warszawie w sztuce „Upiory” Ibsena. Ma na swoim koncie m.in. role Klary w „Zemście”, Małgorzaty w „Mistrzu i Małgorzacie” czy Siostry Rached w „Locie nad kukułczym gniazdem”. Zagrała też dwie postaci w spektaklu „Seks nocy letniej” W.Allena w reż.Feliksa Falka. Od lat jeżdżąc po całej Polsce występuje z monodramem „Narkomanka”.
Dla filmu odkrył ją Łukasz Wylężałek w „Darmozjadzie Polskim”,gdzie zagrała Zosię. Za tę rolę otrzymała nagrodę na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni 1997 roku.
Potem był m.in. „Tydzień z życia mężczyzny” Jerzego Stuhra i „Prawo ojca” Marka Kondrata, a także główna rola w krótkometrażowym filmie Macieja Pisarka nagrodzonym m.in. na MFF w Huston. W teatrze telewizji pracowała z Andrzejem Wjadą, Juliuszem Machulskim czy Laco Adamikiem. Jej poważna przygoda z serialem zaczęła się od „Miasteczka”, a największą  popularność przyniosła „Plebania”. Zagrała też m.in. w „Posterunku 13”, „Na dobre i na złe”, „Glinie”, „Przeprowadzkach”, „Pitt bullu”, „Kryminalnych” i trzech częściach „Oficera”.Obecnie gra Ilonę Zdybicką w serialu "Na Wspólnej".
Uwielbia aktywne życie, pełne sportu i wszelakich wyzwań. Mama z powołania i abstynentka z wyboru. Jest wiceprezesem „Fundacji Razem Lepiej” działającej na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.